ПРО НАС
запись на пробное занятие

Наша місія — навчити наших клієнтів керувати автомобілем швидко, красиво і при цьому отримувати задоволення не наражаючи на небезпеку себе та інших.

Общественная организация «Демократические инициативы будущего» (далее — Организация), является некоммерческой согласно законодательству Украины. Основана в 2008 году.

Цель Организации: способствовать всестороннему развитию взрослых, молодежи и детей, защита законных социальных, экономических, образовательных, культурных и других общих интересов.

Задача Организации: способствовать правовому, социальному защиты жизни и здоровья людей, которые обращаются к Организации; способствовать соблюдению прав и обязанностей людей при трудоустройстве за рубежом; содействие пропаганде и распространении права на свободное выражение своих взглядов и убеждений; содействие организации и проведению социальных исследований, опросов, тестов с целью выявления наиболее проблемных вопросов общества, требующих первоочередного решения; содействие налаживанию контактов с иностранными и отечественными заинтересованными учреждениями и учреждениями; содействие привлечению экономистов, юристов и других специалистов для сотрудничества в решении задач, которые ставит перед собой Организация.

Мероприятия организации:

В сотрудничестве с организацией Глобальное партнерство за безопасность дорожного движения (GRSP) Организация проводит постоянное обучение молодежи и детей в возрасте от 14 до 18 лет г. Киева и Киевской области правилам безопасности движения и безопасного поведения на дороге.

Первый международный конгресс по вопросам реформирования системы управления безопасности дорожного движения под лозунгом: «Безопасность на дорогах Украины ради жизни человека», который прошел 22-23июня 2017 года в Киеве. В конгрессе приняли участие представители Всемирного банка, Всемирной организации здравоохранения, ЕИБ, ЕБРР, дипломатических представительств и эксперты стран ЕС, Беларуси, КНР и другие.

Проведение ежегодного Форума автошкол Украины. Содействие в повышении безопасности дорожного движения на автодорогах м. Киева и Киевской области.

Содействие и помощь при трудоустройстве украинских водителей в странах Европы. Кандидатов на работу учили в собственном учебном центре Организации, а именно проведения обучения, тестирования, помощь в подготовке пакета необходимых документов и юридическое сопровождение при трудоустройстве в стране пребывания.

Содействие пожилым людям м. Киева в трудоустройстве и помощь в их занятости.

Обучение и предоставление консультации в учебном центре для молодежи и детей по защите их законных социальных, экономических, образовательных, культурных прав и обязанностей.

Содействие обустройству детских площадок для проведения досуга и физического развития детей.

При Организации создан Учебный центр DIM (Дорога і ми). Он создан руководителями сети автошкол Украины, которые на основе своего многолетнего опыта, украинских автодорожных реалий предлагают созданную ими методику обучения для жителей города Киева.

Во время обучения мы ставим перед учениками простые цель, например: научиться доезжать из пункта «А» в пункт «Б», при этом без дорожно-транспортных происшествий, с комфортом и с минимальными затратами времени, сил и денег.

наша команда

Володимир Хомин
Керівник DIM Drive
Сергій Шаповал
Викладач з теорії в DIMDrive
Іван Шевчук
Викладач з водіння автомобіля в DIMDrive
Олександр Зерщиков
Викладач
Віталій Пастушенко
Викладач з водіння автомобіля в DIMDrive
Лариса Неруш
Викладач з водіння автомобіля в DIMDrive
Андрій Гальчинський
Президент VFDD

ВІДЕО ПРЕЗЕНТАЦІЯ

Читать больше...

Драгрейсинг. Інструктор з водіння у Києві. Навчальний центр у Києві
Що таке драгрейсинг?
Автомобіль став не лише повноправним учасником сучасного життя, модним аксесуаром або майже будинком для багатьох жителів мегаполісів. Авто – це ще спортивний снаряд, на якому проходять різні гонки. У тому числі й міські.

Практично кожній людині, яка виросла в 90-х, відома серія гоночних ігор «Жага швидкості» (ні для кого не буде складним перевести назву назад англійською мовою), частина з яких присвячена саме вуличним міським перегонам та їх різновидам:

— Драгрейсинг (гонка на прямій ділянці дороги, спринт на авто);
— стріт-рейсинг (перегони територією міських вулиць);
— дрифтинг (водіння з використанням керованих заметів).
Незважаючи на те, що драгрейсинг в Україні та країнах СНД донедавна вважався напівлегальним, оскільки вуличні перегони проходять не на спеціально відведених для цього трасах, а на вулицях (що й випливає з назви) міст, що подобається далеко не кожному мешканцю населених пунктів .

Історія драгрейсингу
Як і більшість шоу, драгрейсинг прийшов у сучасну культуру зі США, де змагання з гонки на прямій ділянці завдовжки 400 метрів (чверть милі) або на інших дистанціях до однієї американської милі (приблизно 1610 м).

Спочатку, як і в більшості випадків, пов’язаних з гонками, група шибайголов влаштовувала гонки гонки на звичайних автомобілях по звичайним прямим ділянкам дороги десь у центральній частині Штатів. Все більше людей приходило дивитися на ці змагання, спільнота обростала фанатами, уболівальниками та учасниками. Зрозуміло, заповзятливі бізнесмени не могли оминути такий видовищний вид спорту і драгрейсинг став збирати стадіони, а гонщики стали відомими особистостями, нарівні з баскетболістами з NBA.

Згодом швидкості стали вищими, автомобілі потужніші, а сам феномен перекинувся через океан до Європи, України, СНД та Росії, де проріс на благодатному ґрунті любителів полоскотати собі нерви.

Формат драгрейсингу
Як і в будь-якій спортивній дисципліні, у спринт-гонах існує поділ на довжину траси:

1600 метрів;
800 метрів;
400 метрів;
200 метрів;
«Золотим» стандартом є заїзд на чверть милі, як уже говорилося раніше – 400 метрова пряма ділянка, яку необхідно подолати максимально швидко, обігнавши свого суперника, який проходить трасу паралельно.

Крім цього, існує ще поділ на класи гоночних автомобілів:

— «Легкий вуличний» (Street Light). У цьому класі можуть брати участь будь-які автомобілі, що використовуються автовласниками. Або ж допустима доопрацювання та «тюнінг» автомобіля в межах його заводських потужностей. Об’єм двигуна не повинен перевищувати 1600 кубічних сантиметрів;

— «Швидкий вуличний типу А» (Fast Street A). Тільки закордонні автомобілі (найчастіше – американські та японські) можуть брати участь у перегонах цього типу. Втім, вибір досить широкий. Інші вимоги – об’єм двигуна не повинен перевищувати 2000 кубічних сантиметрів, а автомобіль не повинен піддаватися сильним змінам і перебувати або в стані із заводу, або злегка модифікованим;

— далі йдуть типи B, C, «необмежений», і «супер». З послідовним збільшенням об’єму двигуна та вимог до швидкості.

На території України, СНД та Росії саме перші два типи найпопулярніші як серед професійних гонщиків, так і серед любителів формату «драгрейсинг». Однак слід знати, що навіть для простих перегонів без правил, потрібен досвід водіння та роки практики.

Небезпеки та труднощі драгрейсингу
Часто на змаганнях трапляються аварії, поломки, зіткнення з іншими автомобілями та об’єктами довкілля. Що зробити, щоб уникнути цього, якщо ви все ж таки вирішили спробувати себе і свій автомобіль «на міцність» за допомогою спринт-гонок у столиці України?

В першу чергу, вам потрібен тямущий інструктор з водіння у Києві. Зрозуміло, можна пошукати і в інших містах, але далеко не факт, що вони справді зможуть навчити вас необхідним прийомам.

По-друге, регулярно практикуйтеся на спеціально відведених для цього ділянках дороги. По-третє, не намагайтеся одразу брати участь у змаганнях. Так ви можете поставити під удар і себе, і власний автомобіль, і глядачів. Будьте відповідальним гонщиком.

Пам’ятайте: тільки повна впевненість, хороший вчитель і цілеспрямованість допоможуть вам не тільки перемагати в гонках, а й стати справжнім водієм, який впевнено почувається на будь-якій дорозі. Тлумачний інструктор завжди розповість, як і що робити, щоб по-справжньому навчитися водити, не поставляючи інших учасників дорожнього руху (або гонок).